420 Kişi gözaltına alındı

17

Çin’de yer alan Hong Kong Özel İdare Bölgesi içerisinde, zanlı kişilerin Çin’e iade edilmesini basitleştiren yasa tasarısına karşı aralıksız olarak süren gösteriler esnasında 9 Haziran tarihinden bu zamana kadar 420 tane gösterici gözaltına alınmış bir durumda.

Polis sözcülerinden biri olan Yolanda Yu Hoi-kwan, basın mensuplarına yapmış olduğu açıklama içerisinde, protestolar esnasında ayaklanma ile birlikte yasa dışı bir şekilde toplanma, silah taşıma ve polis ekiplerine saldırı benzerindeki suçlardan dolayı 9 Haziran tarihinden bu zamana kadar 420 tane göstericinin gözaltına alınmış olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Polis ekipleri ile göstericilerin arasında meydana gelen çatışmalar esnasında 139 tane polisin yaralanmış olduğunu açık bir şekilde belirten Yu, bunlardan 2 tanesinin ise halen hastanede tedavi görmekte olduğunu ifade etti.

Yu, söz konusu bu gösteriler esnasında 1.000 tane kadar göz yaşartıcı özelliğe sahip gaz fişeği atılmış olduğunu ve ayrıca 300 tane kadar da plastik mermi kullanılmış olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Gösteriler esnasında bugün içerisinde alınmış olan genel grev kararından dolayı da Hong Kong Havalimanı üzerinde 200 taneden çok uçuş iptal edilirken bölge üzerinde yer alan metro seferleri konusunda da aksamalar meydana gelmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.