Yaz sezonuyla ilgili hasat başladı

42

Ülkemizin soğanla alakalı üretimin %60’lık bir kısmını gerçekleştirmekte olan Ankara Polatlı ilçesindeki depoları geçtiğimiz sene inceleme altına alan Bakanlık personelleri, 24 tane depo içerisinden yalnızca 3 tanesinin satış gerçekleştirdiğini, öteki depoların ”fiyat çok daha fazla yükselecek” beklemekte olduğunu tespit etmişti. Ekiplerin raporu içerisinde; ”24 tane depo üzerinde incelemeler gerçekleştirildi. 24 tane depo arasından yalnızca 3 tanesinde satışın gerçekleştirildiği, öteki depoların kilitli bir durumda bulunduğu gözlemlendi” ifadelerine yer verildi. Bu sene de gözler yeniden kış soğan hasatlarının başlamasına çok kısa bir zaman kalmış olan Ankara ilinin Polatlı ilçesine çevrilmiş bir durumda.

Ankara ilinin Polatlı ilçesi içerisinde soğan üretimi konusunda çok önemli bir yere sahip bulunan Yeniköseler Köyü üzerine yaz soğan sökümü işlemlerinin başlamasının sonrasında kış soğanlarının yetişebilmesi amacıyla ihtiyaç duyulmakta olan suyun teminini sağlamaya devam etmesi açısından Sakarya Nehri’nin kurumuş olmasından dolayı çok fazla endişeli. Ülkemizin farklı yerlerinden gelmiş olan mevsimlik işçilerin çalışmaya devam ettiği yaz soğan sökümü esnasında çuvalanmış olan soğanların kilosu ise aracılar için 50 kuruş tutarından satılmakta.

Nerdeyse her bir yemeğin içerisinde yer alan ve sofraların da vazgeçilmezlerinden bir tanesi haline gelen soğanın olgunlaşması amacıyla su fazlasıyla öneme sahip bir faktör. Porsuk Çayı ile birlikte Sakarya Nehri’nin birleşip geçmiş olduğu Yeniköseler Köyü üzerinde yaşanmaya başlanan su probleminden ötürü bölge içerisinde yer alan canlı yaşamı da tehlike altına girmiş durumda. Nehrin kurumuş olması ve gerekli bir durumdaki önemlerin hiç bir şekilde alınmamasından şikayetçi durumda bulunan çiftçiler kış mevsiminde Sakarya Nehri’nin debisi yüksek bir durumdayken suyu tutabilmenin yollarını aramaya başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.