İnternet televizyonlarına da RTÜK denetimi

22

Radyo ile Televizyon Kurumu (RTÜK), İnternet üstünden yayın gerçekleştirmeye devam eden Netflix ile birlikte BluTV ve de Puhutv benzerindeki internet televizyonları için çok daha yeni bir düzenleme getirmiş oldu.

Buna bakılır ise İnternet üstünden yayın yapmaya devam eden televizyonların yurtiçi veyahut yurtdışı kaynaklı durumda bulunanlar RTÜK denetimine dahil olmuş bir durumda bulunacak ve bu kurumlar arasından yurt dışı kaynaklı bir şekilde yayın yapanlar Türkiye içerisinde bir firma kurmak mecburiyetinde kalmış olacak.

”Radyo ile birlikte Televizyon ve de İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunulması Hakkında Yönetmelik” isimli yönetmelikle gerçekleştirilmiş olan düzenlemeler ise bugünden itibaren Resmi Gazete içerisinde yayınlandı ve yasal hale geldi.

Yönetmeliğe bakılır ise yayınlarını internet üstünde sunma konusunda isteği bulunan medya hizmet sağlayıcılarının RTÜK içerisinden yayın lisansını alması konusunda bir gereklilik var.

”Radyo ile birlikte Televizyon ve de İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunulması Hakkındaki Yönetmelik” şeklindeki başlığa sahip olan bu özel yönetmelik, RTÜK’ün geçmiş olduğumuz sene eylül ayı içerisinde gerçekleştirdiği bir toplantıda oy çokluğu alarak kabul edilmiş idi.

Söz konusu bu yönetmelik ise 24 tane maddeden oluşmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.