Sınır kapısının 29 seneden sonra açılacağı belirtildi

27

Suudi Arabistan’ın görevli durumdaki Bağdat Büyükelçisi görevinde bulunan Abdulaziz eş-Şemeri, Al-Arabiya isimli televizyona gerçekleştirdiği açıklama içerisinde, Irak ve Suudi Arabistan arasında yer alan Ar Ar Sınır Kapısı’nın 15 Ekim tarihi içerisinde resmen açılacak olduğunu ifade etti.

2 tane ülke arasında yer alan tek bir sınır kapısı niteliğinde bulunan Ar Ar’ın Bağdat ile birlikte Riyad arasında yer alan ziyaret trafiğinin çoğaltmasına bir katkı sunacak olduğunu da ifade eden Şemeri, ilk sırada hac mevsimi içerisinde olmak üzere senede yaklaşık olarak 600.000 tane Iraklının söz konusu bu sınır kapısını kullanması konusunda bir beklentilerinin olduğunu ifade etti.

Ar Ar isimli Sınır Kapısı, Irak ve Suudi Arabistan arasında yer alan 812 kilometre uzunluğa sahip sınır hattı üstündeki tek bir geçiş kapısı niteliğinde. Irak tarafından 1990 senesi içerisinde Kuveyt’in işgal edilmesinden hemen sonra Riyad’ın yönetimi Bağdat ile büyün diplomatik ilişkileri kesme kararı almış, sınır kapısını da kapatma konusunda bir karar vermişti.

Terör örgütlerinden biri olan DEAŞ tehdidinin ortadan kaldırılmış olmasından hemen sonra Irak, komşu ülkeler ile ortak çıkar prensibi üstünde ilişkilerini geliştirme konusunda isteği bulunduğunun duyurusunu da yapmıştı. Bunun dahilinde Bağdat
ile Riyad arasında yer alan ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla Ekim 2017 tarihinde Suudi Arabistan ile Irak Koordinasyon Konseyi’nin kurulması sağlanmıştı.

Söz konusu bu konsey ise, ekonominin güçlendirilecek olmasına dayalı 16 farklı konuda mutabakata varmayı başarmış, hayata geçirilmiş olan bu mutabakatların en önemli olanı da kara sınır kapısının ticari geçişler amacıyla açılması maksadıyla hazırlıkların gerçekleştirilmesi ve mevcut durumdaki hava yollarının karşılıklı bir şekilde seferler başlatması şeklinde öne çıkmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.