Rezalet konteyner kapaklarının açılması ile ortaya çıktı

21

Kamboçya’nın güneybatı bölgesinde yer alan bir liman içerisinde yasa dışı bir biçimde ithal edilen tam 83 konteyner dolusu plastik atıklar ele geçirilmiş oldu.

Asya basını içerisinde yer alan haberlere bakılır ise, Çevre Bakanlığı’nın Sözcüsü görevinde bulunan Neth Pheaktra, Sihanoukville Özerk Limanı içerisinde yasa dışı bir biçimde ithal edilen 83 tane konteyner plastik atık bulunmuş olduğu konusunda açıklamalar yaptı.

Gümrük ile birlikte Vergi Genel Müdürü görevinde bulunan Kun Nhim’in yanı sıra Çevre Bakanı görevinde bulunan Say Samal’ın konteynerleri incelemiş olduğu konusunda bilgiler veren Pheaktra, atıkların ithal edilmiş olduğu ülkelerin tespit edilip buralara tekrardan geri yollanacağını ifade etti.

Sözcü görevinde bulunan Neth Pheaktra, plastik durumdaki atıkları Kamboçya’ya getirilmiş olan firmaya cezai yaptırım uygulanacak oluğunu belirtti. Başbakan görevinde bulunan Samdech Techo Hun Sen, konuya yönelik olarak açıklaması içerisinde, devletin Kamboçya’ya geri dönüştürülmesi yapılmak amacıyla hiçbir tane atık ithal edilmesine izin vermemiş olduğunu ifade ederek ”Kamboçya, farklı ülkelerin bir çöplüğü değildir.” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Ülke içerisinde 1998 senesinde Sihanoukville’in kenar mahalleleri içerisine terk edilmiş halde 3.000 ton ağırlığa sahip zehirli atıklar bulunmuştu.

İngiliz Guardian isimli gazete tarafından haziran ayı içerisinde yapmış olduğu bir çalışma, Amerika Birleşik Devletleri’nin her sene tam olarak 1 milyon ton ağırlığına sahip plastik atıklarını, Asya ile birlikte Afrika’da, Kamboçya benzerindeki kendi plastik atıklarını işleme konusunda ve geri dönüştürme konusunda yetersiz durumda bulunan ülkelere yolladığını da ortaya çıkartmış idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.