Facebook platformu için yeni bir büyük ceza daha

24

The Wall Street Journal tarafından yapılmış olan habere şöyle bir bakacak olursak; FTC tarafından Facebook platformunun kişisel özelliğe sahip bilgileri tamamen izinsiz ve usulsüz bir şekilde kullanmasından dolayı geçtiğimiz sene başlatılan soruşturmanın sonrasında sosyal paylaşım platformu için 5 milyar dolar tutarında çok büyük bir cezanın kesilmiş olduğu belirtildi. Söz konusu bu cezanın ise 2’ye karşı 3 oy kullanılmasıyla kabul edilmiş olduğu da ifade edildi.

Kararın tamamen kesin hale gelmesi amacıyla Adalet Bakanlığının da onay vermesinin gerekli olduğu açıklanırken, bu söz konusu incelemenin tam olarak ne kadar sürecek olduğu da bilinmezliğini koruyor. Facebook platformundan ise söz konusu bu kararla alakalı herhangi bir şekilde açıklama yapılmış değil.

Bu söz konusu ceza tutarının, 2012 senesi içerisinde Google şirketine kesildiği açıklanan 22 milyon dolar tutarındaki cezayı ardında bırakmış olduğu ve bir tane teknoloji şirketine kesilmiş en yüksek tutara sahip ceza olduğu bilgisi de verilidi. Geçmiş olduğumuz yıl içerisinde tam tamına 56 milyar dolar tutarında çok büyük bir gelir elde etmiş bulunan Facebook platformunun, bu sene içerisinde de 69 milyar dolar seviyelerinde bir hasılata ulaşması konusunda beklenti var.

Günümüz şartlarında en fazla tartışma gerçekleştirilen konulardan bir tanesi haline gelen ”veri güvenliği” hususu geçmiş olduğumuz sene patlamış Cambridge Analytica skandalıyla beraber adeta zirveye çıkmış durumdaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.