Brezilya içerisinde emeklilik yaşı değişiyor

44

Brezilya içerisinde Ulusal Kongrenin alt kanadı olarak açıklanan Temsilciler Meclisi içerisinde yapılmış olan ilk oylama kapsamında, emeklilikle ilgili yaşı erkeklerde 65 yaşa, kadınlarda ise 62 yaşa kadar çıkartmakta bulunan ve sistemi revize etmiş bulunan yasa 131 taneye karşı 379 oy verilmesiyle kabul edilmiş oldu.

BBC tarafınan yapılmış olan açıklamaya bakılır ise, kongrenin alt kanatlarından Temsilciler Meclisi içerisinde gerçekleştirilmiş olan oylama esnasında büyük bir kesimin desteğini almış bulunan bu yasa, emeklilikle ilgili yaşı yükseltmeyi ve ayrıca işçilerin sistem üzerindeki prim ödemelerini arttırabilmeyi de ön görmekte.

Sendikalar ile birlikte muhalif partilerin temsilcileri de söz konusu bu yasaya, toplum üzerindeki en yoksul kesimi cezalandıracak olduğu ve çok daha uzun bir zaman boyunca çalışılmasına sebep olacağından dolayı karşı çıkmakta.

Tartışmalı bir durumda bulunan yasanın, Ulusal Kongrenin üst kanadı olarak bilinen senatoya taşınabilmesi amacıyla Temsilciler Meclisi içerisinde 2. bir oylama daha gerçekleştirilmesi gerekli.

Yeni gelmiş olan yasa, bugün 50’li yaşların orta dönemlerinde kazanılmakta bulunan emeklilikle alakalı hakkın, erkeklerde 65 yaşa kadar, kadınlarda ise 62 yaşa kadar yükseltilecek olması, aynı zaman içerisinde primlerle alakalı ödemelerin 40 seneye kadar çıkartılacak olmasını ön görmekte.

Brezilya içerisinde hali hazır bir şekilde bulunan emeklilik sistemi üzerinde erkekler 35 sene, kadınlar da tam 30 senelik bir prim ödemesi yapıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.