Kaynak dumanı da sağlığı olumsuz olarak etkiliyor

7

Metallerin mevcut durumdaki kaynağı, sağlığa zararlı duman ile birlikte ince partiküllerin meydana gelmesine neden olmakta. Kaynak dumanının çalışma ortamı içerisinden doğru bir biçimde deşarj edilemiyor olması da tamamen sağlıksız bir çalışma ortamına sebep olarak iş sağlığının yanı sıra iş güvenliğini de tehdit etmiş oluyor. Kaynak dumanının içinde yer almakta bulunan 0,01 – 0,1 μm boyutuna sahip olan partiküller akciğerlere çok hızlı bir biçimde nüfuz etmekteyken, bu vaziyet pek çok farklı hastalık riskini de beraberinde getirebilmiş oluyor.

Değişik durumda olan kaynak yöntemleri, çok daha farklı tehlikeli maddeleri içeriğinde bulunan değişik seviyelerde dumanın açığa çıkmasına sebep oluyor. Kaynak işlemi esnasında yetecek önlemlerin alınmamış olması da sağlıksız iş ortamlarının yanı sıra üretim kayıpları ile birlikte verimsizliklere ve de çalışan huzursuzluğuna sebep olabiliyor.

Uzmanlar ise dumanı emiş sistemi veyahut toz toplama ile alakalı sistemin efektif bir şekilde çalışabilmesi amacıyla, sistemi oluşturmakta olan bütün bileşenlerin doğru bir şekilde seçilmiş olması ve aynı zamanda tasarlanmasının gerekli olduğuna da vurgu yapıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.