Hepatit hastalığı yemek borusu varisiyle alakalı risk oluşturmakta

45

Toplardamarların genişlemeye başlamasının yanı sıra kalınlaşması şeklinde tanımlanmakta olan ve daha sık bacaklar üzerinde görülmekte bulunan varisler, vücudun öteki bölgeleri üzerinde, hatta yemek borusu içerisinde dahi görülebilmekte. Yemek borusu içerisinde (özofagusta) bulunmakta olan varislerin yemek borusunun özellikle alt kesimleri içerisinde görülmekte olduğunu ifade eden uzmanlar, siroz hastası olanların yemek borusu varisleriyle alakalı çok riski grup olduğunu açıkça ifade etti.

Büyük bir kısmımız varisleri daha da fazla bacaklar üzerindeki oluşumlar şeklinde bilsek bile genel olarak karaciğerden kaynaklı sebeplerden ötürü yemek borusu üzerinde de varisler ortaya çıkabilmekte. Karaciğeri çok daha sağlıklı durumda bulunan insanlar üzerinde özofagus varislerinin görülmeyecek olduğuna da dikkat çekmekte bulunan uzmanlar hastalığı meydana getiren risk faktörleriyle alakalı olarak ilk sırada siroz olmak üzre karaciğerin değişik sebeplerle meydana gelen uzun zamanlı hastalıklarından ötürü toplardamarların kalın hale gelerek genişlemiş olmasıyla varisler meydana gelebilir.

Siroz hariç olarak çok uzun zamanlı kronik hepatit B hastalığı ile birlikte hepatit C hastalığı olan kişiler de risk altında bulunmaktadır. Kişi yemek borusu üzerinde varis bulunup bulunmadığını hiç bir şekile hissedemez. Varisler kanamaya başlamadan hiçbir tane bir bulgu vermez fakat endoskopik bir şekilde de saptanmaları olanaklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.