Bu kış çok sert geçebilir

13

Avrupa’dan ülkemize doğru hareket etmekte bulunan yağışlı hava sistemi, yaşamı çok olumsuz etkilemiş olacak. Yağışların etkili olmaya başlaması halinde İstanbul ili içerisinde çok çetin geçmiş olan ve hafızalara kazınmış olan 1985 senesindeki kış mevsiminin yeniden yaşanacak olduğu da tahmin edilmekte.

1985 senesinin Şubat ayı içerisinde başlayarak Mart ayına dek süren çok sert durumdaki kış, İstanbul ilini vurup geçmiş idi. Kentte tam tamına 18 saat boyunca kar yağışı olmuş ve kar kalınlığı da nerdeyse 1 metreye ulaşmıştı. Saatler boyunca sürmüş olan kar yağışı yaşamı da adeta felç etmiş, Belgrad Ormanı’ndan gelmiş olduğu düşünülmekte olan kurtlar dahi şehre inmeye başlamıştı.

Yapılmış olan tahminler ise benzeyen bir soğuk hava dalgasının İstanbul iline doğru yaklaşmakta olduğunu haber vermekte. Avrupa’dan ülkemize doğru hareket etme konusunda bir ihtimali bulunan soğuk hava sisteminin ülkemize gelecek olması, tarihte yaşanan en sert kışlardan bir tanesini de beraberinde getirmiş olacak. Radar üzerinden yapılmış olan tahminlere bakılır ise; soğuk hava dalgasının mevcut durumdaki yönünü ülkemize doğru çevirecek olması kara kışın kapıya dayanmasına neden olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.