Aşı kaygısının hasta etmemesini söyledi

26

Bütün bir dünyanın mücadelede bulunduğu Covid-19’a karşı aşılamayla alakalı çalışmaların başlaması, salgının önlenebilmesinin açısından umut ışığı olmuş durumda. Uzman isimler, aşılama çalışmaları ile birlikte kaygısı yüksek durumda bulunan bazı insanlarda ‘aşı kaygısı’ yaşanabilecek olduğuna dikkat çekmekte. Devamlı bir şekilde kaygının kişinin yaşam kalitesini olumsuz bir durumda etkileyebilecek olduğunu ifade eden uzman isimler aşı yan etkisiyle alakalı beklentisinin ‘psikosomatik’ belirtileri ortaya çıkartabilecek olduğunu ifade ediyor.

Üsküdar Üniversitesinin NPİSTANBUL Beyin Hastanesi içerisinden Uzman Klinik Psikologlardan biri olan Özgenur Taşkın, Covid-19 aşısına karşı yaşanmakta olan kaygıya yönelik çok önemli değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Covid-19 bütün bir dünyayı etkisinin altına almış durumdayken umut ışığı olarak öne çıkan ‘aşılanma’yla alakalı sürecin sağlık personellerine uygulanmasıyla başlanmış olduğunu da anımsatan Özgenur Taşkın, bu söz konusu dönemin pek çok kişi için umut olmuş durumdayken bazılarının da aşıyla alakalı endişelerinin bulunduğunu ifade etti. Ülkemiz içerisinde aşılamaya sağlık personellerinden başlanmış olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikologlardan biri olan Özgenur Taşkın, Covid-19 ile mücadele konusunda aşılamanın ne kadar önemli olduğuna her fırsatta vurgu yapılmakta olduğunu ifade etti.

Bazı insanlarda aşı kaygısının ortaya çıkmaya başladığını açıkça ifade eden Uzman Klinik Psikologlardan biri olan Özgenur Taşkın, aşı kaygısının insanlarda bir takım semptomlara neden olduğunu ve aslına bakılırsa kaygının yaratmış olduğu semptomların genel olarak aynı olduğuna değindi. Kaygının ise beynin strese tepki vermeye başlaması ve ilerde yaşanabilecek bir takım potansiyel tehlikeler hususunda uyarma şekli olduğuna da değindi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.