Çocuğa huzurlu bir aile ortamı sağlanması gerekli

22

Pandemi koşulları içerisinde uzaktan eğitim görmeye devam eden ilk ve de orta dereceli okullar üzerinde eğitim görmüş olan çocuklar, üç hafta sürecek bir ara tatile başlamış durumda. Karne ile alakalı psikolojinin önemine işaret etmiş olan Psikiyatrist Profesör Doktor Nevzat Tarhan, karnede yalnızca notların değerlendirilmemesinin gerekli olduğuna da dikkat çekmekte.

Karneyi değerlendirme esnasında çocuğun çok daha güçlü durumda bulunduğu yönlerine odaklanmanın gerekli olduğunu açıkça ifade eden Tarhan, çocukla araya duvar örmenin yerine köprü kurulmasının ne kadar önemli olduğuna da işaret etmiş oldu. Tarhan yapmış olduğu açıklamalarda yaşam başarısının akademik başarıyla beraber ahlaki başarının toplamı olduğuna değinirken karneyi bile aile değerlerinin en önemli olanlarından şefkat ve de nezaketi koruyup ele almanın gerekli olduğunu ifade etti..

Şu dönemlerde gençlerin anlamakta olduğu dilin ikna ile birlikte inandırma yöndemi olduğuna dikkat eden Tarhan, Takdir ile övgünün bir yöntem olduğunu ifade etti.. Ancak burda olumlu yönlerin üstüne olmasının gerekli olduğu, hiç bir şekilde kişiliği üstüne değil, davranış ile birlikte çabaların övülmesi gerekli olduğunu tavsiye etti.

Pandemi ile alakalı sürecin çocuk ruh sağlığı üstündeki etkilerinin kesin bir şekilde dikkate alınmasının gerekli olduğuna vurgu yapan Profesör Doktor Nevzat Tarhan, çocuğa çok daha huzurlu bir ev ortamı sunabilmenin çok önemli olduğuna da vurgu yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.