KKTC’deki deprem panik yarattı

30

Afet ile Acil Durum Yönetimi Başkanlığı aracılığıyla yapılmış olan paylaşıma bakılırsa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde saatler 17:27’yi gösterirken 5 büyüklüğüne sahip deprem meydana gelmiş oldu. Söz konusu bu deprem Hatay ilinin yanı sıra Mersin ili içerisinde de hissedilmiş oldu.

Afet ile Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saatler 17:27’yi gösterirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Gazimağusa kenti içerisinde 5 büyüklüğüne sahip bir deprem meydana gelmiş olduğu duyurusunda bulundu. Depremin ise yerin tam olarak 55 kilometrelik altında gerçekleştiği kaydedilmiş oldu. Şu zamana dek bölgeden herhangi bir olumsuz haber gelmiş değil.

Öte yandan da deprem Hatay ilinin yanı sıra Mersin ilinin Anamur ilçesinde de hissedilmiş oldu. Kıbrıs adasının güney kısmında geçmekte olan devasa fay hattı, Kızıl Deniz’den başlayarak Suudi Arabistan’ın yanı sıra İsrail ile birlikte Lübnan gibi ülkeler üzerinden geçip, Hatay ilinden Akdeniz Bölgesinin açıklarına dönmüş oluyor. Söz konusu hat, Rodos’un yakın noktalarından geçerek İyon Deniz’i açıklarına dek sürüyor.

Jeologlardan Profesör Doktor Naci Görür ise deprem ile alakalı bir şekilde depremin Kıbrıs Yayı’yla(dalma ve batma zonu) alakalı olduğunu ve depremin bu yayın Doğu Anadolu Fayı’yla birleşim yerine çok yakın bir yerde gözüktüğünü ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.