Tüpraş’tan büyük bir su tasarrufu

43

Ülkemizin enerji ihtiyacının çok önemli bir bölümünü karşılamaya devam eden, ulusal sorumluluk anlayışı ile birlikte sürdürülebilir ekonomi için de katkıda bulunma konusunda kendisine ilke edinerek öne çıkan Tüpraş, su verimliliği alanı içerisindeki çalışmalarını da kesintisiz bir şekilde devam ettirmekte.

Su verimliliği ile alakalı görüşlerini açık bir şekilde paylaşmış olan Tüpraş’ın Genel Müdürü görevinde bulunan İbrahim Yelmenoğlu açıklamasında ülkemizin enerjisini üretme esnasında çevre ile birlikte topluma karşı sorumluluk bilinci ile birlikte sürdürülebilirlik temeline dayanan üretim anlayışını benimsemiş olduklarına vurgu yaptı. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları amaçları için de katkı sağlayabilme konusundaki vizyonla hareket edip, yaşam konusunda çok hayati bir öneme sahip durumda bulunan suyun kullanılmasına azami önem göstermekte olduklarına değinirken rafineriler içerisinde su verimliliğinin yanı sıra atık suları geri kazanım projeleri için de odaklanıp suların geri kazanımıyla birlikte tekrardan kullanımını sağladıklarını açık bir şekilde ifade etti.

Tüpraş’a ait olan tüm rafineriler içerisinde beş senelik bir zaman diliminde 102 milyon metreküp kadar bir atık suyu geri kazanıp tekrardan kullandıklarını ifade etti. İşenmekte olan ham petrolün başına ham su tüketimini %23 seviyelerinde azalttıklarını ifade ederken farklı bir deyişle geçmiş olduğumuz beş senelik zaman zarfında 2,5 milyon nüfusa sahip olan bir kentin senelik su tüketimine eşdeğer bir tasarruf elde edilmiş olduğunu ifade etti.. Suyun her bir damlası için değer vermekte olan bir firma olarak olağanüstü bir koşul meydana gelmediği müddetçe, İzmit Rafinerisi içerisinde Sapanca Gölü üzerinden endüstriyel su kullanımı yapılmadığını, atık su ünitesi içerisinde maksimum seviyede bir geri kazanım sağlanıp suyu tekrardan kullanmakta olduklarını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.