Seçimdeki kriz büyümeye devam ediyor

13

Seçim ile alakalı sonuçları kabul etmeyecek olduğu açıklamasında bulunup destekçilerinin Washington kentinde yer alan Kongre binasını basmalarına sebep olan Donald Trump, 3 Kasım tarihinde yapılan Başkanlık seçimlerini kazanmayı başaran Joe Biden’ın yemin törenine katılmayacak olduğunu açıklamış durumda.

Resmi durumdaki Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımla beraber Donald Trump, Biden’ın yemin edip göreve başlayacak olduğu törene katılıp katılmayacak olduğuna yönelik sorulara da açıklık getirmiş oldu. Trump, paylaşımı içerisinde ‘Merak etmekte bulunanlar için, 20 Ocak tarihindeki göreve başlama törenine hiç bir şekilde katılmayacağım.’ şeklindeki ifadesine yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşen tartışmalı başkanlık seçimlerini Demokratlardan biri olan Joe Biden kazanmış idi. Ülke içerisinde yer alan yasalar gereğince Biden, 20 Ocak tarihinde başkent Washington kenti içerisinde gerçekleştirilecek törenle görevine başlamış olacak.

Ardımızda bırakmış olduğumuz Çarşamba gününde Donald Trump yanlısı olan binlerce sayıdaki protestocu, Joe Biden’ın seçimle alakalı zaferini resmileştirmiş olacak oturum gerçekleştirilmekteyken Kongre binasının etrafını da kuşatmıştı. Protestocu olan bir grup ise söz konusu bu Kongre’ye ev sahipliği yapmakta bulunan Capitol Binası’nın içine girmiş oldu. Olaylar esnasında beş kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Capitol içerisinde güvenlik sağlanmasının ardından oturum sürdü ve de Biden’ın zaferini resmileştirmiş olan Seçmenler Kurulu oyları sayılmış oldu. Donald Trump, tescilden hemen sonra yapmış olduğu ilk açıklamalarda ’20 Ocak tarihinde görevin teslimi sağlıklı bir biçimde gerçekleşmiş olacak.” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.