Koronavirüs tedavisi konusunda çok yeni bir umut

35

Covid-19 virüsüne karşı çok fazla sayıda ülkede aşılama yapılmaya başlanmışken İngiltere içerisinde yapılmış olan yeni bir araştırmaya bakılırsa; bit ilacı şeklinde bilinirliği bulunan Ivermectin’in covid-19 tedavisi esnasında ölümleri %80’e kadar azaltabilmekte olduğu ve iyileşmeyle alakalı sreyi de yarı yarıya kısaltabilmekte olduğu görülmüş durumda.

1,50 Euro tutarında (ortalama 13 Türk Lirası) gibi çok düşük maliyete sahip olan Ivermectin adına sahip ilacın covid-19 virüsünü şiddetli bir şekilde geçirmekte olan hastaların tedavi zamanlarını yarıya indirebilecek olduğu ve ölümleri de %80’e kadar azaltabilmiş olduğu tespit edilmiş durumda. Daha halen bir bilimsel dergi içerisinde yayınlanmamış olan araştırmanın sonuçları, gelişmekte bulunan ülkeler üzerinde gerçekleştirlen 11 tane farklı deneyin sonuçlarına dayanmakta.

Britanya içerisinde yeralan Liverpool Üniversitesi üzerinden Andrew Hill’in yürütmekte olduğu özel çalışmaya 1400 taneden çok hasta dahil olmuş bulundu. Analizin arkasındaki isim, Liverpool Üniversitesi içerisinde görevli olan virolog Doktor Andrew Hill, ilacın söz konusu bu virüsle savaş konusunda ‘dönüşümsel’ bir etki yaratabilecek olduğunu ifade etmiş durumda. Fakat öteki bilim adamları da söz konusu bu bulguya şüpheli bir şekilde yaklaşmakta ve potansiyel bir tedavi şeklinde kullanılmaya başlamadan önce daha çok verinin gerekli olduğunu da ifade ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.