Ayçiçek yağının fiyatında büyük artış

52

Ayçiçeğinin yanı sıra ham yağ üzerinde görülmekte olan fiyat zamları gümrük vergilerinin indirilmiş olmasına karşın hiç bir şekilde durdurulamamakta. Ayçiçeği ile alakalı tohum %52 zamlanmış bir durumdayken, bu söz konusu artış vatandaşlara da direkt bir şekilde yansımış oldu. Raflarda yeralan ayçiçeği yağlarının ücretleri ise %60 oranında artmış oldu.

Eylül ayı içerisinde tonunun fiyatı 430 dolar tutarında bulunan ayçiçeği tohumu Aralık ayının son günlerinden itibaren %52 oranındaki bir artışla 655 dolar tutarına kadar yükselmiş oldu. Ham yağların fiyatı da %32 oranındaki bir artışla tonu 890 dolar tutarından 1200 dolar tutarına kadar yükselmiş oldu.

Yurt içinde yer alan fiyatları dengeleme amacıyla 5 Kasım ile birlikte 25 Kasım tarihi içerisinde getirilmiş olan iki tane farklı karar ile beraber yağlık ayçiçeği tohumu içerisinde gümrük vergisi sıfırlanmış oldu. Ham ayçiçeği yağı üzerinde yer alan gümrük vergisi de 1 Temmuz 2021 tarihine dek %36 tutarından %3’e kadar indirilmiş oldu. Gümrük vergilerine karşın artış gösteren hammaddelerin fiyatları raflar üzerinde yer almakta bulunan ayçiçeği yağlarının da %60 seviyesinde artış göstermesine sebep oldu. Hasatla alakalı sezonun daha yeni sona ermiş olduğunu ifade eden sektörün temsilcileri, yeni hasatla ilgili olarak sekiz aylık bir zaman olduğunu ve söz konusu fiyatların %20 daha da çoğaltma ihtimalinin bulunduğunu dile getirmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.