DSÖ’den önlemleri arttırın uyarısı

27

Dünya Sağlık Örgütü, İngiltere içerisinde %70 seviyelerinde daha hızlı bulaşmakta olduğu tespit edilmiş mutasyona uğramış koronavirüs hususunda Avrupa ülkelerine uyarıda bulundu. Avrupa’da yer alan ülkelerin virüsün yayılmasını önleme maksadıyla önlemleri artırmasının gerekli olduğunu ifade eden DSÖ açıklamasında, ‘Tedbirlerin iki katına çıkartılması gereklidir’ ifadelerine yer verdi.

İlk önce 2019 senesinin Aralık ayında Çin’in Hubei eyaletinde yer alan Vuhan kenti içerisinde ortaya çıkmış olan ve kısa zaman içinde bütün dünya ülkelerini etkisinin altına almış olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı dünyanın tamamında 1.694.000 taneden çok insan yaşamını yitirdi, 77 milyon taneye yakın insan ise ölümcül durumda bulunan bu salgına yakalanmış oldu. Salgınla ilgili olarak aşı çalışmaları konusunda son aşamaya gelinmiş durumdayken, İngiltere’de eski virüse kıyaslandığı zaman daha hızlı bulaşmakta olduğu açıklaması yapılan mutasyona uğrayan yeni koronavirüs saptanmış oldu. DSÖ’den ise bu daha hızlı yayılma gösteren Covid-19’la alakalı açıklama hiç bir şekilde gecikmedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da yer alan ülkeleri mutasyona uğramış olan koronavirüsün yayılmasını engelleme maksadıyla tedbirleri çok daha fazla sıkılaştırmaya çağırmış bir durumda. Deutsche Welle Türkçe’nin aktarmış olduğu bilgilere bakılırsa, örgütün Avrupa Bölgesel Ofisi tarafından yapılmış olan açıklama üzerinde yeni türün şu zamana dek İngiltere’nin haricinde Danimarka’nın yanı sıra Hollanda ile birlikte Avustralya’da görülmüş olduğuna da dikkat çekilmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.