Günlüğünde yer alan Antalya detayı dikkat çekmiş durumda

44

Rönesans dönemi içerisinde yaşamını sürdürmüş efsane bilim insanları arasındaki Leonardo da Vinci’nin günlükleri incelendiğinde Antalya iliyle alakalı çok fazla tedirgin eden bir bilgi ortaya çıkmış durumda. Akdeniz Üniversitesinde yer alan Mühendislik Fakültesi içerisinden Profesör Doktor Dipova, da Vinci’nin Antalya ilinde çok büyük bir deprem meydana geldiği ve denizin çekilip dipte yer lan yarığın görülmüş olduğu, bu söz konusu olayın ise üç saat kadar devam ettiğini yazmış olduğu bilgisini verdi.

Akdeniz Üniversitesinin Mühendislik Fakültesi içerisinde görevli olan Profesör Doktor Nihat Dipova, ressam olmasının yanı sıra, çok iyi bir mühendis ve aynı zamanda jeolog da olarak bilinen Leonardo da Vinci’nin Antalya iline geldiği zaman, burda meydana gelmiş olan bir tsunamiyi günlüğü içerisine not aldığını açıkça anlattı. Profesör Doktor Dipova, da Vinci’nin günlüğü içerisine, Antalya ilinde çok büyük bir depremin gerçekleştiği ve denizin çekilip dipte yer alan yarığın görülmekte olduğu, bu söz konusu işlemin üç saat kadar devam ettiğini yazdığını aktarmış oldu.

Çok önemli fay hatlarının üstünde konumlanan Türkiye’de bazı zamanlarda gündem olmaya başlayan deprem gerçeği, İzmir ilindeki depremle bir kez daha dikkati çekmiş oldu. Depremle beraber üç kısmı da denizlerle çevrili durumda bulunan Türkiye’de yer alan uzmanlar, tsunami de gerçekleşebileceğini dile getirdiği için kıyı kesimlerde yaşamını sürdürenler, muhtemel bir tsunami içerisinde tam olarak nasıl korunacak olduklarının hesabını yapmaya başlamış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.