Transporter’lar artık Kocaeli ilinde üretilecek!

22

Almanya’daki basın, Volkswagen şirketinin Ford Otosan şirketine ait Kocaeli fabrikası için yeni yatırım gerçekleştirme kararını haberleştirmiş durumda. İkili bir şekilde yapılan anlaşma gereğince otomotivin dev ismi, Transporter modelinde bulunan minibüsleri burada üretmiş olacak.

Ford Otosan şirketinin ardımızda bırakmış olduğumuz hafta açıklamalarda bulunduğu 20.5 milyar Türk Lirası tutarındaki çok yeni bir yatırımla Kocaeli fabrikasının senelik üretimiyle alakalı kapasitenin 2026 senesi içerisinde 440.000 tane arabadan 650.000 tane arabaya yükseltilmiş olmasının yankıları Alman basını içerisinde de yer bulmaya başladı.

Ford şirketi ile birlikte Volkswagen (VW) şirketi global anlamda ortak ticari bir durumda ve elektrikli araç üretim anlaşmaları konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Resmi bir şekilde her iki tane popüler markadan da bir açıklama yapılmamış olmasına karşın, VW Transporter modelindeki araçların üretimi, Ford Otosan şirketine ait Kocaeli fabrikasına kaydırılmış olacak. Ford Otosan şirketi, 2022 senesi içerisinde batarya montaj fabrikasını da aktif bir şekilde devreye alma konusunda hazırlıklar yapıyor.

Akşam gazetesinde yapılmış olan habere bakılırsa, son yapılan yatırımla beraber Kocaeli fabrikası hibrit, %100 elektrikli e-Transit araçların haricinde, VW Transporter isimli modelini de bantlardan çıkartarak dünya pazarlarına ulaştırmış olacak. Ford şirketi ile birlikte VW şirketinin global kapsamda gerçekleştirmiş olduğu işbirliğinin etkilerinin Kocaeli fabrikasına Transporter modelinin haricinde, daha ufak ticari araçlarla ilgili olarakta çok büyük bir katkı yaparak yeni üretim fırsatları doğurması konusunda bir beklenti var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.