Türkiye nerden ne kadar aşı alımı yapacak?

18

Aralık ayının yanı sıra Ocak ayı ile birlikte Şubat ayı içerisinde tam tamına 50 milyon dozluk Çin de üretilen aşı ve de 25 milyon doz kadar Almanya’da üretilmiş olan aşının ülkeye getirilmesi amacıyla görüşmeler devam ediyor. Türkiye, ayrıca yerli durumda bulunan aşıyı Nisan ayı içerisinde devreye sokmuş olacak.

Türkiye, koronavirüsle alakalı olarak ilk anlaşmalarını tamamlamış oldu. Çin ile birlikte Almanya’dan koronavirüs aşısı getirme amacıyla çalışmalar yürütmeye devam eden Türkiye’ye, Aralık ayının yanı sıra Ocak ayı ile birlikte Şubat ayı içerisinde Çin menşeine sahip 50 milyon dozluk Sinovac aşısının gelmesi konusunda plan yapılıyor. Buna bakılırsa da ilk olarak Aralık ayı içerisinde asgari bir şekilde 20 milyon doz, Ocak ayı içerisinde de 10 milyon doz kadar koronavirüs aşısının ülkemize gelmesi konusunda bilgi var.

Bilim Kurulu da söz konusu bu aşının öncelikli bir şekilde kimlere yapılmasının gerekli olduğu hususunda çalışmalarını devam ediyor. Söz konusu bu aşının sağlık personellerinden başlamak amacıyla çok riskli grupların yanı sıra enfeksiyonu yayma konusundaki potansiyeli yüksek durumda bulunan kesimlere uygulanması planlanmakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.