İstanbul ilinde deprem olsa kaçabilecek yerimiz kalmıyor

31

Depremle alakalı uzmanlar çok sık bir şekilde Marmara Bölgesi içerisinde muhtemel bir büyük depreme dikkat çekiyor olsa da deprem toplanma alanları konusunda ortaya çıkmış olan tablo çokta iç açıcı bir durumda değil. Toplanma alanlarından bazılarının yerinde gökdelenler ile birlikte alışveriş merkezleri yükselmekteyken; mahallelerden bazılarında da 38.000 kişi için yalnızca iki tane ufak toplanma alanı ayrılmış olduğu ortaya çıkmış durumda.

İstanbul ili içerisinde muhtemel Marmara Bölgesi depremine yönelik en fazla tartışma yapılan konuların ilk sırasında, deprem toplanma alanları yer alıyor. Semtlerin bazılarında yer alan toplanma alanları içerisinde metrekareye 15 kişi düşmekteyken mahallelerin bazılarında da hiç bir şekilde toplanma alanı bulunmamakta. İstanbul Valiliği tarafından oluşturulmuş olan Afet Koordinasyon Kurulu, 1999 senesi ila 2003 senelerinin arasında İstanbul ili içerisinde muhtemel bir depremin ardından afet toplanma alanı olması için 470 tane yer belirlemiş, 62 tane farklı cadde de ”1. Derece Acil Ulaşım Yolu” yapılmış idi.

Fakat aradan geçmiş olan yirmi senelik zaman zarfında geçici toplanma alanı şeklinde ayrılmış olan yerlerin büyük bir kısmı imara açılmış durumdayken, muhtemel bir deprem esnasında ulaşım yolu şeklinde planlaması yapılan bir çok farklı güzergâh da adeta otoparka döndü. Mevcut bir durumdaki deprem toplanma alanları içerisindeki en büyük problemlerden bir tanesi de bu söz konusu alanların fiziki açıdan yetersiz seviyede bulunmaları. İstanbul ilinin mahallelerinden bazılarındaki toplanma alanları içerisinde metrekareye 15 kişi düşmekteyken mahallelerin bazılarında da hiç bir şekilde toplanma alanı yer almıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.