Korona geçirmiş ve yeni doğum yapan annelere sevindiren haberi verdi

26

Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, koronavirüsü geçiren ve emzirmeye devam eden annelerin sütü sayesinde çocuklarına da antikor geçmiş olduğunuz ve bebeklerle ilgili koruyucu bir özellik taşımakta olduğunu ifade etti.

Hacettepe Üniversitesinin Tıp Fakültesinde yer alan Çocuk Enfeksiyon Hastalıklarının Bilim Dalı Başkanı görevinde bulunan Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, Kovid-19 virüsünü geçiren ve antikor geliştiren kadınların çocuk doğurdukları zaman anne sütlerine antikor geçtiğine de açıkça değindi. Bundan dolayı da anne sütü Kovid-19 geçirmemiş olsa dahi bir bebek için öteki hastalıklardan korumakta bulunan antikorlar gibi pek çok farklı koruyucu özellik içerdiğini ifade ediyor.

Profesör Doktor Mehmet Ceyhan, Hollanda asıllı bilim adamlarının anne sütü içerisinde koronavirüsü engelleyebilecek bir seviyede antikor bulunmakta olduğu açıklaması yapılan çalışması esnasında, Kovid-19 geçiren annelerin dünyaya gelen bebeklerine bakılmış olduğunu ifade edildi. Bunun kapsamında anne sütü içerisinde antikorun incelenmekte olduğunu ifade eden Ceyhan daha sonrasında ise Kovid-19 virüsü geçirmiş bir durumda ve antikor geliştiren kadınlar çocuk doğurmuş durumdalarsa anne sütlerine de o antikor geçmiş oluyor. Böyle olması da zaten genel bir olay; anne sütünün en önemli bir özelliğidir. Anne, anne sütü aracılığıyla antikorları bebeğine de verir. Bundan dolayı da anne sütü Kovid-19 geçirmemiş olsa dahi bir bebek için öteki hastalıklardan koruyabilecek antikorlar gibi pek çok farklı koruyucu özelliği içerdiğine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.