DSÖ’den pandeminin büyüdüğü açıklaması yapıldı

27

Dünya Sağlık Örgütünün Genel Direktörü görevinde bulunan Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus açıklamasında, ”Kovid-19 virüsü hiç bir şekilde çekip gitmemekte. Tam tersine, pandemi büyümeye devam ediyor. Vakalarla beraber ölüm sayısı artmayı sürdürüyor.” ifadelerine yer verdi.

Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü’nden dolayı video konferans aracılığıyla gerçekleşmiş olan programın açılışı esnasında konuşma gerçekleştirdi. Kamu içerisinde görevli durumda bulunan sağlık personellerinin durumuna değinmiş olan Ghebreyesus açıklamasında; ”Sağlık personellerinin ihtiyacı bulunduğu biçimde vardiyalar arasında kalacak oldukları çok güvenli bir yer temin edip ve fiziksel bir durumdaki güvenliklerini sağlayıp damgalanmanın yanı sıra taciz ile birlikte saldırılara karşı da çok iyi bir şekilde korunmalarını sağlayabilmeliyiz.” ifadelerine yer verdi. Ghebreyesus ayrıca ülkeler için çağrıda bulunup, güvenli bir biçimde hizmet verebilmeleri amacıyla da sağlık personellerinin desteklenmesinin yanı sıra korunmasının gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Sağlık personelleri için gerekli durumda bulunan ekipmanlarla beraber malzemelerin de sağlanması gerekli olduğunun altını çizmiş bulunan Ghebreyesus, çok daha sağlıklı bir toplum amacıyla mevcutta yer alan sağlık sistemlerinin çok iyi bir şekilde güçlendirilmesinin yanı sıra sağlık ve sosyal hizmetler konusunda daha fazla iş fırsatı oluşturulmasının çok önemli olduğuna işaret etmiş bulundu.

Konuşması esnasında, Kovid-19 ile alakalı salgının gidişatına da değinmiş olan Ghebreyesus sonrasında ise; ”Kovid-19 virüsü çekip gitmemekte. Tam tersine, pandemi büyümeye devam ediyor. Vakalarla beraber ölüm sayısı da artış göstermeyi sürdürüyor.” şeklinde bir uyarıda bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.