Memurlarla ilgili o sorun artık tarihe karışıyor

20

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, memurluk yapanların mesai saatleri haricinde tutmakta oldukları nöbetlerin fazla çalışma sayılıp sayılmayacak olduğu hususuna son noktayı koymuş durumda. Kurul, çalışma saatlerinin haricinde yürütülmekte olan nöbet hizmetlerinin fazla çalışma sayılması konusunda hükmetmiş durumda. Kararın hemen sonrasında kamu çalışanlarının mesai saatlerinin haricinde tutmakta olduğu nöbetlerin karşılığı verilmiş olacak.

Cumhuriyet gazetesinde yer almış olan habere bakılırsa, yargı süreci şu şekilde gelişmiş durumda: Bilecik İl Afet ile Acil Durum Müdürlüğü içerisinde arama ve kurtarma teknisyeni pozisyonunda görev gerçekleştiren memur, nöbette olduğu esnada dini ve de ulusal bayramlarda geçmekte bulunan çalışma zamanlarının fazla çalışma zamanından sayılıp mevzuata bakılarak 8 saat fazla çalışmasının karşılığında 1 gün izin verilmesi konusundaki istekle başvuruda bulundu. Fakat memurun bu söz konusu isteği de reddedildi. Gerekçeye bakılaraksa ”Fazla Çalışmanın Uygulama Esaslarını Gösterir Yönetmeliği”ne dikkat çekilmiş oldu. Çünkü söz konusu bu yönetmelik içerisinde; ”Çalışma saatlerinde ve dışında yürütülmekte olan nöbet hizmetleri fazla çalışma sayılmaz” şeklinde bir hükmü yer almakta.

Ret kararının sonrasında Türkiye İmar ve İnşa Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası söz konusu bu düzenlemenin iptali ve de yürütmesinin durdurulması konusundaki istemle dava açmış oldu. Fakat Danıştay 12. Dairesi, yürütmenin durdurulması konusundaki istemi reddetti. Sendika, bu karara itirazda bulundu. Dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na gitmiş oldu. Kurul, daha sonrasında yönetmelik içerisinde yer almakta bulunan ”dışında” şeklindeki ibareye yönelik yürütmenin durdurulması isteminin red edilmesine yönelik kararı da kaldırmış durumda. Kurul yönetmelik içerisindeki bu hükümle alakalı daha öncesinde de iptal kararı verilmiş olduğunu anımsattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.