Bilim Kurulu üyesinden açıklama geldi

23

Sağlık Bakanlığının Bilim Kurulu Üyelerinden biri olan Profesör Levent Akın, ”sıcaklıklar virüsün etkisini kırmakta” şeklindeki iddiasının Diyarbakır iddialarında yer alan vaka artışlarının tamamen yalanlanmış olduğunu ifade etti.

Habertürk gazetesi yazarlarından biri olan Muharrem Sarıkaya’ya konuşma gerçekleştiren Akın açıklamasında, Diyarbakır iliyle beraber sıcağın virüsü herhangi bir şekilde engellemediğinin ortaya çıkmış olduğunu, bunun anlamının ise gayet açık olduğunu ifade etti. Eğer denildiği gibi virüsün sıcakta engellendiği doğrulansaydı Diyarbakır ilindeki vaka artışının olmayacağına da değindi. Diyarbakır ilinde yer alan sıkıntının en az bir hafta daha devam edeceğini açıklayan Akın maske kullanımının arttığına da değinmiş oldu

Profesör Akın’ın öte yandan, Ankara ilinde gerçekleşmiş olan vaka artışının dikkat çekici durumda bulunduğuna da vurgulama yaptı. Vakalarla alakalı sayının, görselle edinilmiş olan algıyı tekzip etmiş olduğunu da ifade eden Akın, Ankara ilinde tedbirlerin gevşemesiyle beraber rahatlığın başladığını ifade etti. Kalabalığın çok yoğun durumda bulunduğu kent merkezi içerisindeki bölgelerde büyük bir yükselme olduğuna değindi. Çevre ilçelerin yanı sıra merkezde yer alan kuzey ilçeler içerisinde o kadar fazla olmadığını ancak Ankara ilinde merkez içerisinde yükselme olduğunun görüldüğünü de ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.