BP 10.000 kişiyi işten çıkartacak

112

Dünya üzerinde yer alan en büyük petrol firmaları arasındaki BP tam tamına 10.000 tane işçi çıkartma konusunda hazırlık yapıyor. Wall Street Journal içerisinde geniş bir yer almış olan habere bakılırsa; iş gücünün %14’lük kısmının kontratları feshedilmiş olacak. İşten çıkartılacak olanların ise ağırlıklı bir şekilde beyaz yakalı personel olarak öne çıktığı ifade edildi. 70.000 insanın çalışmakta olduğu BP’nin işten çıkartma kararıyla beraber 2021 senesinin sonuna kadarki dönemde 2,5 milyar dolar tutarında tasarruf etmesi konusunda bir beklenti var.

Firmanın dün yapmış olduğu açıklama içerisinde üst düzeyde yer alan yöneticilerinin maaş zamlarının da askıya alınmış olduğu ifade edildi. Şirketin CEO’su görevinde bulunan Bernard Looney aracılığıyla personellere yollanmış olan bir e-mail içerisinde, ”Petrol fiyatları düşüş gösterdikten sonra her gün kazanmış olduğumuzdan çok daha fazlasını harcamaktayız. Her gün milyonlarca dolar tutarındaki bir ücretten söz etmekteyim” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Büyük bir personel kıyımına gitmeye hazırlanan tek bir petrol firması da BP şirketi değil. Amerika Birleşik Devletleri asıllı Chevron da tam tamına 44.000 tane personelinin %15’lik kısmını bu sene çıkartacak olduğu konusunda açıklamada bulunmuştu. Kuzey Amerika bölgesinin en büyük petrol firmalarından bir tanesi olarak öne çıkan Schlumberger de bu sene tam tamına 1.500 tane işçi çıkartacak olduğu konusunda duyuruda bulunmuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.