Libya ordusundan çok yeni bir harekat

25

Libya da görevli olan ordu, Sirte ile birlikte Cufra Askeri Hava Üssü ve etrafında yer alan öteki bölgeleri kurtarmak amacıyla ”Zafer Yolları” ismine sahip çok daha yeni bir harekat başlatmış durumda.

Libya içerisinde Birleşmiş Milletler’in tanıma kararı aldığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı durumda bulunan birlikler, darbeci olarak görülen Hafter’in kontrolünde kalmış olan son noktaları da kurtarabilmek amacıyla hızlı bir şekilde harekete geçmiş durumda. ”Zafer Yolları” adı verilmiş olan söz konusu bu harekat, sahil kentlerinden biri olarak öne çıkan Sirte’nin yanı sıra Cufra Askeri Hava Üssü ile birlikte etrafında yer alan bölgeleri kurtarmayı amaç edinmiş durumda.

Diğer taraftan Libya ordusu ardımızda bırakmış olduğumuz gün, Terhune vilayet merkezini ülkenin doğu bölgesinde yer alan gayrimeşru bir durumdaki silahlı güçlerin lideri konumundaki Halife Hafter’e bağlı milislerden kesin bir şekilde temizleyip kontrol altına almış olduğu konusunda da duyuruda bulunmuştu. Vilayet merkezinin mevcut durumdaki kontrolünü sağlamış olan özel ordu birlikleri, sevinç yaşamaya başlamışken vatandaşlar da sokaklara dökülüp hemen kutlama yapmaya başlamıştı. UMH kuvvetleri, Hafter’e bağlı durumda bulunan güçlerin başkent Trablus’un il sınırlarının tamamından çıkartmış oldukları konusunda da duyuru yapmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.