Hakkari ilinde Haziran ayında 7 metre kar

35

Hakkari ilinde yer alan Yüksekova ilçe merkezine ortalama bir şekile 40 kilometrelik uzakta bulunan İkiyaka Dağları’nın yakınlarındaki Göllerbaşı bölesinde askeri üs bölgelerine ulaşım sağlamakta bulunan yollar üzerinde haziran ayı olmasına karşın kar kalınlıklarının bazı yerlerde 7 metreyi aşmış olduğu belirtilmekte. Karla kapalı olan yolları açmak amacıyla da 10 günden beri çalışma devam ediyor.

Türkiye’nin tamamında sıcak havalar etkili olmaya başlamış durumdayken, Yüksekova ilçe merkezine ortalama bir şekilde 40 kilometrelik uzakta yer alan İkiyaka Dağları’nın yakınlarında bulunan Göllerbaşı bölgesi içerisinde etkili hale gelen kar yağışı ulaşımı olumsuz bir şekilde etkilemekte.

İl Özel İdaresi bünyesinde bulunan Yüksekova Şantiye Şefliği’nin karla mücadelede görevli olan ekipleri, karla kaplanmış olan askeri üs bölgelerine ulaşım sağlamakta bulunan 16 kilometre uzunluğundaki yolun açılması amacıyla 10 günden beri aralıksız bir şekilde çok yoğun bir çalışma yürütmekte.

Kar kalınlığının bazen 7 metreyi bulmuş olduğu söz konusu bu bölge üzerinde ekipler, kar küreme arabalarının yanında ekskavatör de kullanılmak mecburiyetinde kalıyor. Bölgede yer alan söz konus ubu yolun bir hafta içinde kardan komple temizlenip ulaşıma açılacak olduğu ifade ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.