Washington içerisinde sokağa çıkma yasağı

23

Siyahi Amerikalılılardan biri olan George Floyd’un polislerin şiddetiyle öldürülmesinden dolayı gerçekleştirilen protestoların yoğunlaşmaya başlamasının sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de 2 gün sürecek bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş durumda.

Washington DC’nin Belediye Başkanı görevinde bulunan Muriel Bowser, kent içerisinde geçmiş olduğumuz iki günden beri devam eden protestoların yanı sıra şiddet olaylarına yönelik olarak özel bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Özellikle de geçmiş olduğumuz gece gerçekleştirilen protestolar esnasında pek çok iş yerinin yağmalanmış olduğunu ve dükkanlardan bazılarının ateşe verilmiş olduğunu da hatırlatarak Bowser, ”Anayasada yer alan 1. ek maddesi gereğinde protestocuların gösteri düzenleme konusunda bir hakkı bulunuyor ancak bunu yapma esnasında şehrimizi de yakıp yıkmamalı.” şeklindeki ifadelerine yer verdi. Bowser, güvenlik kuvvetlerinin kentin tamamında asayişi sağlamaya çalışmakta olduğuna da vurgu yaparak, ”Bu akşam üzerinde saat 19:00 itibariyle geçerli olmak üzre Washington DC içerisinde tam tamına iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan etmiş durumdayız.” ifadelerine yer verdi.

46 yaşında bulunan George Floyd, geçmiş olduğumuz pazartesi gününde dolandırıcılık konusundaki bir şüpheyle Minneapolis’te gözaltına alındığı esnada, bir tane polis memurunun uzun zaman boyunca ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalar boyunca ”Nefes alamıyorum” şeklinde yalvarmış idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.