Merkez Bankası faiz kararıyla alakalı açıklamada bulundu

22

Merkez Bankası almış olduğu bir kararla politika faizini 50 baz puan kadar düşürüp %8,75 seviyesinden %8,25’e kadar indirmiş oldu. Böylelikle de Merkez Bankası geçmiş olduğumuz 9 toplantı içerisinde arka arkaya indirime gidip toplam olarak 1.575 puan faiz indirmiş bir hale geldi.

Merkez Bankası, 2020 senesi içerisindeki beşinci faiz kararını resmi bir şekilde açıklamış durumda. Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu (PPK), politikayla ilgili faizini 50 baz puan düşürme kararı alarak %8,75 seviyesinden %8,25 seviyesine kadar çekmiş oldu. Merkez’den yapılmış olan açıklama içerisinde; ”Para Politikasının Kurulu, politika faizi olarak öne çıkan bir hafta vadeli repo ihale faiz seviyesinin %8,75’ten %8,25’e kadar indirilmesi konusunda karar vermiştir” ifadelerine yer verdi. Merkez Bankası böylelikle de geçmiş olduğumuz dokuz toplantı içerisinde arka arkaya faiz indirimine gitmiş bulundu.

Böylelikle 2019 senesinin Temmuz ayı içerisinde eski Başkan Murat Çetinkaya’nın yerine göreve getirilmiş olan Merkez Bankasının Başkanı görevinde bulunan Murat Uysal’la beraber, politika faizi konusunda 10 aylık zaman diliminde 1.575 puan indirime gidilmiş bulundu. Uysal söz konusu bu göreve gelmiş olduğunda faizler %24 civarındaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.