İsrail içerisindeki koronavirüs hastalarından 6 tanesi iyileşti

28

İsrail içerisinde yeni tip olarak karşımıza çıkan koronavirüs (Kovid-19) tanısı konmuş olan ve durumları ağır bir halde olduğu açıklanan altı tane hasta kök hücre tedavisiyle iyileşmiş oldu. Yerel basın içerisinde yer almış olan haber üzerinde, İsrail’de yer alan Pluristem şirketinin üç tane değişik sağlık merkezi içerisinde plasentadan almış olduğu kök hücreleri laboratuvar ortamı üzerinde özel işlemlerden geçirdikten hemen sonrasında ölüm riski üst seviyedeki altı tane Kovid-19 hastasına enjekte etmiş olduğu ifade edildi.

Kök hücre konusundaki araştırmalar ile tanınırlık elde eden Pluristem’in uygulamış olduğu bir hafta süren tedavi sonucunda böbrek ya da solunum yetmezliği de bulunduğu açıklanan hastaların hepsinin Kovid-19’u yenmeyi başarmış olduğu açık bir şekilde ifade edildi. Uygulanmış olan tedavi ile birlikte dört tane hastanın solunum değerleri üzerinde de Kovid-19’a yakalanmadan daha önceki döneme oranla iyileşme gözlenmiş olduğu açık bir şekilde aktarılmış oldu.

İsrail’de yer alan Sağlık Bakanlığının verilerine bakılır ise, ülke içerisinde Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirmiş olanların sayısı 79 kişiye, vakaların sayısı da 9.755’e kadar yükselmiş durumdayken, 864 kişinin de iyileştiği açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.