Rusya’dan aşı müjdesi geldi

26

Ardımızda bırakmış olduğumuz günler içerisinde geliştirmiş oldukları koronavirüs ile alakalı aşının hayvanlar üstünde test edilmiş olduğu konusunda açıklamada bulunan Rusya bir tane güzel haberi daha dünyayla paylaşmış oldu. Vektor Devlet Viroloji ile Biyoteknoloji Bilim Merkezi’nde Başkanı görevinde bulunan Rinat Maksyutov, söz konusu bu aşının hayvanlar üstündeki testlerinin sürdüğünü, insanlar üstünde de Haziran ayı itibariyle denenebilecek olduğunu ifade etti.

Rusya’nın ardımızda bırakmış olduğumuz haftalar içerisinde koronavirüse karşı geliştirmiş olduğu ilacı dünyanın kamuoyuna duyurmasının hemen sonrasında aşının test aşamalarıyla alakalı Rinat Maksyutov, Rus devlet televizyonu için çalışmanın detaylarını da anlatmış oldu. Söz konusu bu aşının laboratuvar ile alakalı çalışmalarının halen sürdüğünü ifade eden Maksyutov hayvanların bazılarında testlerin tamamlanmış olduğunu ifade ederek; ”Şu zamana dek aşı fareler ile birlikte gelincikler üstünden denenmiş oldu. Primatlar üstünde ise aşılama süreci halen sürüyor.’ ifadelerine yer verdi.

Laboratuvar ortamı içerisindeki çalışmaları primat ile alakalı testleri tamamladıktan hemen sonra Nisan ayının son günlerine kadar tamamlayacak oldukları konusunda planlama yapan Maksyutov; ‘Hemen sonrasında bilimsel çalışmaları sürdürdükten sonra Haziran ayı içerisinde de aşının insanlar üstünde denenmeye başlamış olacak.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.