İran’dan gelen haber umutlandırdı

48

Çin üzerinde ortaya çıkmış olan ve daha sonrasında tam tamına 11.570 insanın yaşamını yitirmesine neden yeni tip koronavirüs bütün dünya üzerinde etkisini sürdürmekteyken komşumuz İran’dan virüsün tedavisiyle alakalı fazlasıyla önemli bir açıklama gelmiş durumda. İran Gıda ile İlaç Kurumu’nun Başkanı görevinde bulunan Rıza Şane Saz koronavirüsün tedavisi konusunda kullanılabilecek ilacın 10 günlük bir zaman içinde piyasaya sürülecek olduğu konusunda bir açıklamada bulundu.

Koronavirüsle mücadele konusunda kullanımı gerçekleştirilecek ilacın ilk ham maddelerinin geçmiş olduğumuz gün ülkeye getirilmiş olduğunu ifade eden İran Gıda ile İlaç Kurumunun Başkanı görevinde bulunan Şanesaz, ilacın komple yerli üretim olarak çıkacağını ifade ederek; ”Korona virüsü taşımakta bulunan hastalara iyi gelecek bu ilacı 7 gün ila 10 günlük bir zaman dilimi içinde piyasaya sürmüş olacağız” ifadelerine yer verdi.

Bahsi geçen bu ilacın klinik ile ilgili testlerinin başarılı bir biçimde yapılmış olduğunu hastalardan bazılarının üstünde test edilmiş olduğuna da vurgu yapan Şanesaz; ”İlacın piyasaya çıkartılabilmesi amacıyla da gereken tüm izinler alınmış durumda” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

İran Sağlık Bakanlığı aracılığıyla yapılmış olan açıklama üzerinde ülkenin tamamında korona virüsle ilgili vakalar 20.610 tane şeklinde açıklanmış durumdayken ölenlerin sayısının da 1.556 olduğu ifade edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.