NATO çağrıda bulundu

19

NATO’nun Genel Sekreteri görevinde bulunan Stoltenberg, Esed rejiminin yanı sıra Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirmekte oldukları saldırılara hızlı bir şekilde son vermesi konusunda çağrıda bulunup Suriye’de yer alan probleme siyasi bir çözüm bulunmasının gerekli olduğunu açık bir şekilde ifade etmiş oldu.

Hırvatistan’ın başkenti görevinde bulunan Zagreb’de çeşitli temaslarda bulunmuş olan Stoltenberg, Başbakan görevinde bulunan Andrej Plenkovic’le ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Stoltenberg öte yandan Hırvatistan’ın NATO’nun Afganistan ile birlikte Kosova ve de Irak’ta yer alan misyonlarında aktif bir şekilde rol almakta olduğunu hatırlatarak toplantı esnasında Afganistan’da barışın sağlanabilmesi amacıyla tarihi bir fırsat yakalamış olduğunu da ele aldıklarını açık bir şekilde aktardı.

Taliban’ın mevcut durumdaki barış anlaşmasına bağlılığını göstermiş olması ve şiddeti azaltmasının gerekli olduğunun altını çizmiş olan Stoltenberg, NATO’nun Afganistan içerisinde barış amacıyla bölgede yer alan polis güçlerine eğitim vermeyi sürdüreceğini de açık bir şekilde ifade etti.

Suriye’de yer alana mevcut durumu ”fazlasıyla karmaşık ve de zorlayıcı” şeklinde nitelendirmekte olan Stoltenberg, ”Suriye’de yer alan probleme siyasi bir çözüm bulunması gerekli. Esed rejimiyle birlikte Rusya, Suriye’de gerçekleştirmekte oldukları saldırılara hızlı bir şekilde son vermelidir, uluslararası bir şekilde hukuk kurallarına saygı duymak gerekli ve Birleşmiş Milletlerin barışçıl çözümüne destek vermeye başlamalı.” ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.