Tampon bölgeden telleri atlayarak geçtiler

20

Edirne ili içerisinde geçmiş olduğumuz gün gece geç saatlerde başlamış olan düzensiz göçmen hareketliği çoğalarak sürüyor. İlk sırada İstanbul ili yer almak üzere Anadolu’nun bir çok kenti üzerinden Edirne iline kadar gelmiş olan düzensiz göçmenler Yunanistan’la kara sınırının bulunduğu Karaağaç Mahallesi üzerindeki Pazarkule Sınır Kapısı’nın hemen ön kısmında toplanmaya başladı.

Geceyi burda geçirmiş olan düzensiz göçmenler yakmaya başladıkları ateşin etrafında ısınmak için çalıştı. Arasında kadınlarla birlikte çocukların da yer aldığı söz konusu bu düzensiz göçmenler sabahın ilk ışıklarının görülmesiyle beraber sınır hattına doğru yönelmeye başladı. Tampon bölge üzerinde beklemekte olan düzensiz göçmenler ile Yunan güvenlik personelleri arasında gerginlik yaşanmaya başladı. Yunanistan askerleri düzensiz bir durumdaki göçmenlere geri çekilmeleri amacıyla bazı zamanlarda biber gazının yanı sıra ses bombaları da attı.

Avrupa’ya geçme konusunda isteği bulunan binlerce sayıdaki düzensiz göçmen, Karaağaç Mahallesi’nde yer alan Pazarkule Sınır Kapısı üzerinde şimdilik istediklerini almış oldu. Düzensiz durumda bulunan göçmenler burda tel örgüleri aşıp tampon bölgeye geçmeyi başardı.

Diğer taraftan düzensiz göçmenlerden bir kısmı dün gece yarısı değişik noktalardan Meriç Nehrinin üstünden Yunanistan’a geçiş gerçekleştirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.