Polislerin grevi cinayet olaylarının tırmanmasına sebep oldu

21

Brezilya’nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Ceara eyaleti içerisinde maaşlarına zam talep eden polislerin greve başlama kararı almasından sonra, eyaletler içerisinde cinayetler artış gösterdi. 5 günlük bir zaman diliminde 147 tane cinayet işlenmiş olan eyalete askeri birliklerin sevki gerçekleştirildi. Fakat bu zaman zarfında cinayetlerin tam olarak beş katına çıkmış olduğu da bildirildi.

Şiddetin ani bir şekilde tırmanmasından dolayı bazı kentler içerisinde her yaz gerçekleştirilen karnavallar iptal edilmiş oldu.
Yasalara bakılırsa polis memurlarının grev konusunda bir hakkının bulunmadığı Brezilya’da, polis memurları 19 Şubat tarihi içerisinde greve başlamış idi. Ceara eyaletinde bir tane mahkeme, yasağa meydan okumuş olan polis memurlarının hapis cezasına çarptırılması konusunda izin vermiş olan bir karar almış idi.

Geçmiş olduğumuz birkaç günlük zamna zarfında, greve katılım gerçekleştiren 200 taneden çok polis memurunun açığa alınmış olduğu bilgisine ulaşıldı. Pazartesi gününde Savunma Bakanı görevinde bulunan Fernando Azevedo e Silva ile birlikte Adalet Bakanı görevinde bulunan Sergio Moro, ordunun söz konusu bu krize müdahalede bulunmasıyla alakalı incelemelerde bulunmak amacıyla eyaletin başkenti olarak öne çıkan Fortaleza’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Moro açıklaması içerisinde; ”Durum bundan böyle kontrol altında” ifadelerine yer verdi.

Geçmiş olduğumuz hafta içerisinde Ceara’ya bağlı durumda bulunan Sobral’da grev yapmaya devam eden polis memurlarının üstüne iş makinası sürdüğü öğrenilen senatör görevindeki Cid Gomes, plastik mermiler kullanılarak vurulmuştu. Vücuduna tam olarak iki tane mermi isabet etmiş olan 56 yaşında bulunan senatörün sağlk durumunun kritik olmadığı açıklaması yapıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.