Türk Ordusu’nun Terakib’e doğru ilerlediği açıklandı

34

Suriye’de yer alan İdlib kenti içerisindeki Serakib’e Suriyeli muhalifler aracılığıyla çok geniş çaplı bir operasyon başlatılmış oldu. Operasyona destek vermeye devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) aracılığıyla Serakib’de yer alan rejim mevzileri hızlı ve yoğun bir şekilde ateş altına alınmış oldu.

Ardımızda bırakmış olduğumuz günler içerisinde rejim güçlerinin Rusya’nın da destek vermesiyle ele geçirmiş olduğu Serakib’i geri alabilmek amacıyla başlatılmış olan operasyona pek çok muhalifte katılım gerçekleştirdi. Muhaliflerin farklı bir hedefinin de Neyrab kenti olduğu açıkça ifade edildi.

Sosyal medya üzerinde paylaşılmış olan ve resmi kaynaklar tarafından da halen doğrulanmayan görüntüler üzerinde, Türk askeri gücünün Neyrab ile birlikte Serakib’e doğru ilerlemekte olduğu gözükmekte. M4 ile birlikte M5 karayollarının kesişmekte olduğu nokta üzerindeki stratejik bir yere sahip Serakib’in etrafında kontrolü sağlamış bulunan rejim güçleri, geçmiş olduğumuz günler içerisinde ilçenin merkezine de girmeyi başarmış idi.

Rejime ait unsurlar, mayın ile birlikte patlayıcı temizliğiyle alakalı harekete geçmiş durumdayken, muhalif bir durumdaki güçler ise Serakib üzerinden İdlib’e doğru çekilip çok daha yeni savunma hatları oluşturmaya başlamış idi.

Rejime ait ordunun ilerlemekte olduğu noktalara sevkiyat gerçekleştirmiş olan TSK, tank ile birlikte zırhlı personel taşıyıcıların da içerisinde bulunduğu 350 tane askeri arabayı İdlib kentine sadece dört kilometre mesafe uzaklıkta yer alan Sermin kasabasına konuşlandırmış idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.