65 Yaş üstü vatandaşlara ulaşım konusunda kötü haber

15

Şehir içindeki toplu taşıma arabalarından indirimli bir şekilde veyahut bedava olarak faydalanan 60 ila 65 yaş üstündeki vatandaşların mesai konusunda yoğunluk yaşanan sabah ile birlikte akşam saatlerine doğru bilet parası ödeme yapmalarını mecburi bir hale sokacak çok daha yeni bir yasa gelmiş oluyor.

AK Parti’nin hazırlamış oluğu; emlak vergilerinin yanı sıra su ile birlikte konut sigortası, çevre temizlik vergisi ve de Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne farklı seviyelerde zam gerçekleştirmesini ön görmekte olan taslak düzenlemeden altmış yaş üstünde bulunan vatandaşların şehir içindeki seyahatlerine yönelik çok daha yeni bir düzenleme yolda.

Yakın bir zamanda Meclis’e sunulması konusunda beklenti bulunan taslak düzenlemenin yasalaşacak olması durumunda mesai başlangıcıyla beraber bitiş saatlerine yakın saatler içerisinde 60 ila 65 yaş üstündeki vatandaşlar bu arabalara indirimli bir şekilde veyahut bedava olarak binemiyor olacak. Bu arabaları mecburi bir şekilde kullanmaları gerektiği zaman da ‘tam bilet’ parası ödemiş olacaklar.

Hesaplamalara bakılır ise, memur kenti şeklinde de bilinmekte olan başkent Ankara ilinde sabah mesaisinin yoğunluğu saatler 07:00 ila 09.30 saatlerinin arasında, akşam olduğunda da saatler 16:00 ila 20:00 saatleri arasında yaşanmakta. İstanbul ili içerisinde de bu yoğunluk çok daha uzun zamanlara yayılabilmekte. TÜİK’e bakılır ise, 60 ila 64 yaşlarının arasında 3.446.000, 65 yaşın üzerinde de 7.186.000 civarında olmak üzre toplamda 10.632.000 tane vatandaşımız yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.