Yolcuların üstüne dezenfektan sıktılar

23

Çin’de yer alan Vuhan kenti içerisinde ortaya çıkmaya başlayan korona virüs (2019-nCoV)ten dolayı vatandaşlarını tahliye etme kararı alan ülkelerin arasına Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş ile birlikte Endonezya da katılmış oldu.

Vuhan eyaleti üzerinden Batam kenti içerisinde yer alan Hang Nadim Havalimanı’na getirilmiş olan Endonezya vatandaşlarını karşılamış bulunan sağlık personelleri, vatandaşlar uçağın üzerinden indiği esnada üzerlerine dezenfektan sıvı sıktı. O dakikalar da saniye saniye amatör kameralara yansımış oldu.

Vuhan eyaletinden getirilmiş olan Endonezya vatandaşlarının tam tamına on dört gün boyunca gözlem altında tutulacak olduğu ve korona virüs taşımıyor olduklarından emin olabilmek amacıyla da gerekli testlerin gerçekleştirileceği ifade edildi.

Yeni tip olarak karşımıza çıkan bu korona virüs, ilk önce Hubey eyaletinde yer alan Vuhan kenti içerisinde 12 Aralık tarihinde tespit edilmiş durumdaydı. Vuhan Belediyesinde görevli olan Sağlık Komisyonu, 31 Aralık tarihi içerisinde kentte yer alan Huanan Deniz Ürünleri Pazarıyla teması olan tam tamına 27 kişi üzerinde daha ”gizemli” durumdaki hastalığın görülmekte olduğunu açıklamış ve söz konusu bu pazarı da kapatmıştı.

Ülke üzerinde yeni tip korona virüse yönelik olarak yürütülmeye başlanan bilimsel çalışmalar üzerinde virüsün genetik bir durumdaki dizininin Çin’e özgü bir şekilde yarasa ile birlikte yılan çeşitlerinden kaynaklanmış olduğuna yönelik ilk sonuçlar elde edilmeye başlamış, daha sonrasında ise salgın bitene kadar ülke üzerinde yabani hayvan ticareti yasaklanmış durumdaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.