İngiltere bu krizle karışmış durumda

26

İngiliz devleti, yanlışlık yaparak arasında siyasetçiler ile birlikte üst düzeydeki güvenlik yetkililerinin yanı sıra sanatçıların da bulunduğu yeni sene Onur Listesi içerisindeki kişilerin adresini paylaşmış oldu.

Söz konusu bu isimlerin yer almakta olduğu özel dosya, hükümete ait resmi internet sitesi üzerine yüklendi. Liste içerisinde adreslerin de bulunduğunun farkına varılmasının ardından söz konusu bu dosya, site üzerinden hemen kaldırıldı.

1.097 kişiden meydana gelen bu liste içerisinde ünlü sanatçılardan biri olan Elton John ile birlikte eski Kamu Soruşturma Direktörü görevini üstlenmiş Alison Saunders, eski Muhafazakar Partinin Liderliğini yapan Iain Duncan Smith, terörle mücadele konusundaki yetkili isimler de dahil üst düzeyde yer alan İçişleri Bakanlığı’nın ve Savunma Bakanlığı’na yer alan personellerin de bulunduğu görüldü.

Hükümet tarafından yapılmış olan açıklama içerisinde; ”Etkilenmiş durumdaki herkesten özür diliyoruz. Nasıl olduğu konusunda araştırma yapıyoruz.” ifadelerine yer verildi. Hükümet ise meydana gelen bu olayın soruşturulması amacıyla Bilgi Komisyonu Ofisine özel bir bilgi verilmiş olduğunun duyurusunu da yaptı.

İngiltere içerisinde bu Onur Listesi, yeni senede ve Kraliçe 2. Elizabeth’in doğum günü esnasında olmak üzere yılda 2 defa yayınlanmakta. Liste içerisinde yer alan kişilere, sene içinde gerçekleştirilen özel törenlerle nişan takdim ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.