Amerika’dan Türkiye konusunda açıklama geldi

22

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanı görevinde bulunan Mark Esper, Genelkurmay Başkanı görevinde bulunan Orgeneral Mark Milley’le beraber Pentagon içerisinde ortak bir şekilde basın toplantısı gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanı görevinde bulunan Mark Esper, yetenekli bir orduya sahip olan Türkiye’nin uzun senelerden beri Amerika Birleşik Devletleri’nin müttefiki olduğuna vurgu yaparak; ”Onları NATO ittifakı için çok daha fazla yaklaştırmamız gerekli” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Esper açıklamasında; ”Türkiye çok uzun senelerden beri çok önemli bir NATO ortağıdır. Kore bölgesinden Afganistan’a kadar bizle beraber savaştılar. Mevkidaşım ile birlikte (Milli Savunma Bakanı görevinde bulunan Hulusi Akar) rutin bir şekilde görüşmekteyim. S-400 hava savunma sistemlerini kabul ettiler bu ise F-35 savaş uçaklarını almayacaklar anlamına gelmektedir.” ifadeleriyle konuşma gerçekleştirdi.

İncirlik üssü ile alakalı olarak medya üzerinde çıkmış olan açıklamalarla ilgili olarak Esper; ”Bunun asıl sebebi nedir ve ne denli ciddi bir durumda bulunduklarını anlamak amacıyla da görüşmem gereklidir. Görüşümüz ise aslında şu şekildedir, onları NATO ittifakına çok daha fazla yaklaştırmamız gerekiyor. Zira çok daha yetenekli bir orduya sahipler ve uzun senelerden beri de müttefikimizler.” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Suriye içerisinde daha ne kadar bir zaman kalacak olduklarına yönelik soruyu da yanıtlayan Esper, Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye’de yer alan hedefinin IŞİD terör örgütünün ülke üzerindeki yerel güçler tarafından kontrol altına alınabilmesini sağlamak ve öteki Amerika Birleşik Devletleri müttefiklerinin bu maksata katkı sağlayabilmesini temin etmek olduğunu açıkça ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.