İspanya uçak kazasından kalan ceset kalıntıları için harekete geçti

19

Afganistan’ın başkenti olarak tanınan Kabil ilçesinde görevini sürdüren İspanyol Barış Gücü askeri personellerini taşıdığı bilgisi verilen Yakolev-42 tipindeki bir uçağın 26 Mayıs 2003 senesi içerisinde Trabzon ilinde yer alan Maçka ilçesi üzerindeki Pilav Dağı’na düşmesinden dolayı yaşamını yitirenlerin kalıntıları, Türkiye yetkilileri tarafından İspanya’ya teslim edilmiş olacak.

Ukrayna yapımı Yakolev-42 tipindeki uçak üzerinde yaşamını yitirmiş olan 62 tane askere ait olduğu bilgisine ulaşışan kalıntılar, kazanın üstünden 16 sene geçmiş olmasından sonra İspanya’ya yollanacak. 1 tane bacak kemiğiyle birlikte 23 tane değişik kavanoz üzerinde yer alan insan kalıntıları, özel bir şekilde korunmakta olan bir çantayla Ulusal Mahkeme tarafından transfer edilmiş olacak.

İspanya Savunma Bakanlığı’nın yapmış olduğu özel bir açıklama içerisinde, teslim alınması sağlanacak kalıntıların arasında Trabzon ilinde yer alan Maçka ilçesi içerisindeki Türk mezarlığından çıkartılan kemiklerin yanında İstanbul Adli Tıp Enstitüsü içerisinde depolanmaya devam eden 23 tane kavanozun iç kısmındaki insan kalıntılarının bulunacak olduğu da ifade edildi. İspanya hükümetiyle birlikte Türkiye hükümeti, söz konusu bu işlemleri mümkün olabilen en kısa zaman içinde İspanya Konsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirmiş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.