Bakanlıktan uyarı geldi

27

Tarım ile Orman Bakanlığı’nda Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı görevinde bulunan Mustafa Uzun, Türkiye’nin yakın bir gelecek içerisinde su kıtlığı yaşayabilecek olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Tarım ile Orman Bakanlığı tarafından yaşama geçirilmiş olan ”Ulusal Havza Yönetim Stratejisi”nin dahilinde, havzaların çok daha iyi bir şekilde korunması, kurumlar arasında yer alan koordinasyonun iyi bir şekilde sağlanabilmesi ve konuyla alakalı olarak uygulamaların takibi maksadıyla faaliyet yürütmeye devam eden Doğu Karadeniz Havzasının Yönetim Heyeti de Trabzon Valisi görevinde bulunan İsmail Ustaoğlu başkanlığıyla birlikte Trabzon Valiliğinde yer alan toplantı salonu içerisinde bir araya gelmiş oldu.

Tarım ile Orman Bakanlığının Su Yönetiminde Genel Müdür Yardımcısı görevinde bulunan Uzun, toplantı esnasında yapmış olduğu konuşma içerisinde, temiz bir durumdaki su kaynaklarına karşı duyulan ihtiyacın her geçtiğimiz gün çoğalmakta olduğunu ifade etti.

Hızlı bir şekildeki nüfus artışının yanı sıra ihtiyaçların çoğalmış olması ve sanayileşmenin etkisiyle beraber dünya üzerinde su kaynaklarının hızlı bir şekilde azalmakta olduğunu belirten Uzun, Türkiye içerisinde kişi başına düşmekte olan senelik kullanılabilir su seviyesinin 1.365 metreküp seviyesinde bulunduğunu belirtti.

Uzun ayrıca nüfus artışının yanı sıra sanayileşme konusundaki hız ca göz önüne alındığı zaman 2030 senesi içerisinde bu söz konusu miktarın senelik 1.120 metreküp seviyesine kadar düşecek olduğunun ön görülmekte bulunduğunu belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.