Yönetim pozisyonunu değiştirmedi

23

Sözcü görevinde bulunan Ortagus, geçmiş olduğumuz hafta Amerika Birleşik Devletleri Senatosu içerisinde kabul edilmiş olan 150 numaralı karar tasarısına yönelik olarak yapmış olduğu yazılı açıklama içerisinde, bu söz konusu karara katılmamış olduklarını ifade etti.

Ortagus, bahsi geçen bu karar tasarısına yönelik olarak; ”Yönetimin (1915 senesindeki olaylara yönelik) mevcut durumdaki pozisyonu değişmiş değil. Bu husustaki mevcut görüşümüz, geçmiş olduğumuz nisan ayı içerisinde Başkan’ın (Donald Trump) kesin açıklamasında yansıtılmış olduğu gibidir.” ifadeleriyle bir değerlendirme yaptı..

Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı görevinde bulunan Trump, 24 Nisan tarihinde 1915 Ermeni olaylarının sene dönümü döneminde gerçekleştirmiş olduğu yazılı açıklama içerisinde ”Büyük Felaket” şeklindeki ifadeye yer vermiş, fakat sözde ”soykırım”la alakalı iddiaları tasdik etmiş olan bir ifade kullanmamış idi.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu içerisinde geçmiş olduğumuz hafta gerçekleştirilen bir oylama esnasında, 1915 Ermeni olaylarını adeta bir ”soykırım” şeklinde tanımış olan bir karar tasarısı kabul edilmiş idi. Demokrat bir durumdaki New Jersey Senatörlerinden biri olan Bob Menendez ile birlikte Cumhuriyetçi bir durumdaki Texas Senatörlerinden Ted Cruz tarafından sunulmuş olan ve kabul edildiği açıklanan karar tasarısının herhangi bir şekilde yasal bağlayıcılığı da yer almıyor.

29 Ekim tarihi içerisinde de Temsilciler Meclisi Genel Kurulu üzerinde yapılmış olan oylama esnasında benzeyen bir karar tasarısı kabul edilmiş durumdaydı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.