Asgari ücret konusunda patronların isteği açıklandı

27

2020 senesinde gerçekleşecek asgari ücreti tespit etmek amacıyla yarın 3. defa masaya oturulmuş olacak. İşçileri temsil etmekte olan Türk-İş’ten hemen sonrasında patronları temsil etmeye devam eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından da bir asgari ücret önerisi gelmiş oldu.

Sözcü gazetesinde yer alan Erdoğan Süzer’e konuşma gerçekleştiren TİSK yetkililerinden birinin asgari ücret 2020 senesine %12 seviyesinde, yani bu sene sonunda beklenmekte olan enflasyon oranı kadar zamların makul konumda bulunacağını ifade etti.

Asgari ücret ile alakalı görüşmeler sürerken işveren yani patron kısmı da şu an içerisinde 2.020 Türk Lirası tutarında bulunan asgari ücretin 2020 senesinde en çok 2.262 Türk Lirası tutarında olmasını talep ediyor. Bu ise ek 100 Türk Lirası tutarındaki bir ücret devletten olmak üzre 242 Türk Lirası tutarındaki bir artışa karşılık gelmekte.

Asgari ücretle alakalı görüşmeler esnasında işçileri temsil etmeye devam eden Türk-İş’in Başkanı görevinde bulunan Ergün Atalay, bir insanın yaşam maliyeti olarak açıklanan 2.578 Türk Lirası tutarının altında bulunan hiç bir teklifi kabul etmeyecek oldukları konusunda bir açıklamda bulunmuştu. 2020 senesi içerisinde geçerli bir durumda bulunacak asgari ücretle ilgili olarak görüşlerini açıkça paylaşmış olan TİSK temsilcisi, gelecek sene asgari ücrete çok yüksek bir seviyede zam gerçekleşmeyeceğini, bununla ilgili olarak önlerinde üç tane kuvvetli sebep bulunduğunu da açıkça ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.