Tüm çalışanları ilgilendiriyor

19

Yargıtay’ın 9. Hukuk Dairesi son olarak almış olduğu kararla, aynı iş yeri üzerinde çalışmaya devam eden evli bir durumdaki 2 tane personelin gönül ilişkisi yaşamalarını işten kovulma sebebi olarak saydı. Bu söz konusu karara göre evli bir durumda oldukları halde, iş yeri içerisinde başka kişilerle gönül ilişkisi kurmuş olanlar işten çıkartılabiliyor olacak.

Bir tane tekstil fabrikası içerisinde asgari ücretli bir şekilde çalışmaya devam eden evli ve 3 tane çocuk babası olduğu bilgisine ulaşılan M. B. aynı iş yeri üzerinde çalışmaya devam eden ve tekrar evli bir durumda bulunan G. D. adlı başka bir personelle gönül ilişkisi yaşamaya başlamıştı. Bu söz konusu ilişkilerini hiç bir şekilde inkar etmemiş olan ve iş yeri içerisine devamlı olarak yan yana durmaya devam eden M. B. ile G.D.’nin bu durumları iş yerinde çalışa diğer personelleri huzursuz etmiş oldu.

İşverenler ise, çalışan personeller arasında huzursuzluğa sebep olan bu durumdan hemen sonra M. B.’nin savunmasını talep etti. Savunma verme konusunda imtina etmiş olan M. B. bu esnada ilişkisini de kabul etmiş oldu. Bunun sonrasında ise davacı firma M. B. ile birlikte G.D.’nin iş anlaşmalarını haklı bir nedenle feshetmiş oldu.

M. B. ise bu durumun sonrasında feshin geçersiz olduğuna ve işe iadesine hükmedilmesi isteğiyle bir dava açmış oldu. Saray İş Mahkemesi ise M. B.’yi haklı bir durumda buldu. M. B.’nin evli bir durumda bulunduğu halde iş yeri içerisinde evli bir kadınla gönül ilişkisi yaşamaya başlamasının iş akdinin feshedilmesi konusunda sebep olabilecek bir gerekçe olmadığına karar verdi.

Daha sonra yapılan müracatlarla birlikte olay Yargıtaya taşınmış oldu. Yargıtay ise, verilmiş olan bu kararı bozdu. İş yeri içerisinde evli bir durumda bulunan personellerinin gönül ilişkisi kurmasının işten atılma sebebi olacağı konusunda karar vermiş bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.