Romanya ile alakalı şoke eden rapor

19

Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer alan Fransa içerisinde 2018 senesinde 121 tane kadın öldürülmüş durumdayken, Almanya içerisinde de aynı sene 112 tane kadının eşleri veyahut eski eşleri tarafından katledilmiş olduğu açıklaması yapıldı. Bu söz konusu ülkeleri ise 84 tane kadın cinayeti ile birlikte Romanya takip etmiş durumda. Fakat Romanya ile birlikte Avrupa İstatistik Ofislerinden Eurostat’ın açıklamış olduğu verilere bakılırsa milyon kişi başına düşmüş olan kadın cinayeti sayılarında 4,3 seviyesindeki bir oranla Avrupa’nın en çok kadın cinayeti işlenmekte olan ülkesi olarak öne çıktı.

Romanya Ulusal Sağlık Değerlendirme ile Tanıtım Merkezi’nin polis kaynakları tarafından derlemiş olduğu söz konusu verilere bakılırsa, ülke içerisinde 2018 senesinde tam tamına 18.000 tane kadın aile içi şiddete maruz kalmış durumdayken, 2017 senesinde gerçekleşen 20.531 tane aile içi şiddet olayında da 46 tane kadın öldürülmüş bir durumda. 2016 senesinde şiddet kurbanı olduğu açıklanan kadınların sayıları 57 tane olarak açıklandı.

Bahsi geçen aile içi şiddet olaylarında söz konusu saldırganların %92’lik bir kısmını mevcut veyahut eski eş olmak kaydı ile erkekler oluşturmuş durumdayken, mağdur olanların %76’lık bir kısmı kadınlardan, %4’lük bir kısmı ise çocuklardan meydana geliyor. Aile içi şiddete yönelik olarak gerçekleştirilen kayıtların 2014 senesi itibariyle tutulmaya başlanmış olduğu Romanya’da aileyle birlikte akrabalar haricinde 3. kişiler tarafıyla kadına uygulanmış olan şiddete yönelik kesin bir veri de bulunmamakta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.