Karla alakalı beklenen açıklama geldi

24

İstanbul ili içerisinde geçmiş olduğumuz sene mevsimin ilk karı bugün düşmeye başlamıştı. Lapa lapa gerçekleşmiş olan kar yağışının objektiflere takıldığı yerler üzerinde bugün ise güneşli bir durumdaki havanın keyfini çıkartmakta olanlar vardı. İstanbul Üniversitesinin Uçak ile Uzay Mühendisliği Meteoroloji Bölümünde yer alan Öğretim Üyeleri arasındaki Profesör Doktor Hüseyin Toros ise yapmış olduğu açıklama içerisinde; ”Aralık ayının içinde kar yağması ihtimali fazlasıyla düşük” ifadelerine yer verdi.

Geçmiş olduğumuz sene 12 Aralık tarihi içerisinde lapa lapa kar yağdığı esnada bu sene İstanbul ili içerisinde hava tam olarak 9 derece bir sıcaklıkta ve güneşli bir şekilde seyretti. Geçmiş olduğumuz sene, lapa lapa bir şekilde kar yağışının objektiflere yakalandığı insanların yürümekte bile zorlanmış olduğu Beylikdüzü metrobüs üst geçidi kısmında bugün ise fazlasıyla güneşli havada yürümekte olanlar objektiflere yakalandı..

Profesör Doktor Toros açıklamasında; ”Mevsimsel bir durumdaki tahminlere bakmış olduğumuzda gelecek günlerin sıcak olacağı tahminleri yapılmakta. Sadece 10 gün öncesinde İstanbul ili içerisinde 15 Aralık tarihinde bir kar tahminim bulunuyordu fakat şu anda bakmış olduğumuzda İstanbul ilinde Aralık ayı içerisinde kar yağışıyla alakalı ihtimalin fazlasıyla düşük olduğunu görmekteyiz. Gelcek çarşamba gününde bir yağış olabilir fakat gelecek yağış ise fazlasıyla düşük bir seviyede olacak. Bunların tamamı bir araya toplandığında da İstanbul ili gibi mega kentler içerisinde su kaynakları fazlasıyla verimli bir durumda kullanılması gereklidir. Şu zamanlarda gelecek dönemlerle ilgili olarak çözüm arayışlarında bulunmamız gerekiyor” ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.