Amerika’dan destek geldi

38

Amerika Birleşik Devletleri’nde Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi görevinde bulunan Kelly Craft, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’nın aralık ayı içerisindeki dönem başkanı görevinde düzenlemiş olduğu basın toplantısı esnasında gündeme yönelik soruları da cevaplandırdı.

Suriye Bölgesine sınır ötesi bir şekilde yardımlar gerçekleştirilmesine 2014 senesinden bu yana imkan sağlamaya devam eden ve bu sene bittiğinde yenilenmesi gerekli olan BMGK kararına yönelik olarak özel bir değerlendirme gerçekleştiren Craft, ”Gelecek 12 aylık süre boyunca bu yardımla alakalı kararı çok güçlü bir biçimde desteklemiş olacağız. Türkiye’nin 5. sınır kapısı ilave edilmesi teklifini de desteklemekteyiz. Bu, artış gösteren insani ihtiyaçları karşılayabilme yönünden de fazlasıyla önemli.” ifadelerine yer verdi.

Suriye bölgesinde sınır ötesi olarak gerçekleştirilen yardımlara imkan tanıyan karar, sene sonunda bitmiş oluyor ve yardımların sürebilmesi amacıyla da söz konusu kararın BMGK içerisinde uzatılması konusunda bir gereklilik var. Kararın yenilenmesi konusunda geçmiş olduğumuz yıl sıcak bakmamış olan Rusya ile birlikte Çin veto hakkını kullanmayıp çekimser kalmış ve sonrasında da karar yenileme şansına sahip olmuştu.

İran içerisinde meydana gelen protestoların yanı sıra İran’ın bölge üzerinde yer alan ”istikrarsızlaştırıcı” bir durumdaki faaliyetlerini de açık bir şekilde değerlendirmiş olan Craft sonrasında ise; ”İran’a karşı kullanacak olduğumuz çok fazla sayıda bir araç bulunuyor. Davranışları hiç bir şekilde dğeişmiş değil. Yemen’in yanı sıra Suriye’ye ve Irak’a da halen müdahale etmeyi sürdürüyorlar, her bir taraftalar.” ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.